-
Czym jest artroskopia kolana?
- siedzący tryb życia,
- stres,
- otyłość,
- urazy, które mogą zdarzyć się praktycznie w każdych okolicznościach.
- jazdy na nartach,
- rowerze,
- gry w piłkę,
- pływania,
- niefortunnego schodzenia po schodach.
Czym jest artroskopia kolana? Jest to najlepsza małoinwazyjna metoda leczenia wnętrza stawów. Pozwala na zmniejszenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych, jak również skrócenie pobytu w szpitalu czy zmniejszenie ryzyka powikłań, a przede wszystkim dzięki powiększeniu obrazu stawu bardzo dokładne jego leczenie.
Dzięki artroskopii w Medyk Centrum możemy dotrzeć w bardzo małe i ciasne miejsca w stawie niemożliwe do leczenia inaczej niż za pomocą dużych otwartych cięć. Sama operacja wykonywana jest przez kilka punktowych nacięć i pozwala na wprowadzenie mikrokamery (2 - 4 mm) i narzędzi o tej samej średnicy. Wszystko odbywa się bezkrwawo i dzięki mikro-nacięciom dolegliwości pooperacyjne są związane tylko z leczeniem schorzenia.
Dzięki punktowym ingerencji w różnych miejscach można leczyć stawy ze wszystkich stron na raz, co przy klasycznych metodach otwartych jest utrudnione, bowiem rana ogranicza nas do jednej okolicy. Obecnie znakomita większość operacji stawów, a nawet zabiegów pozastawowych może być wykonana przez doświadczonego specjalistę artroskopowo, a ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok. 0,003 %, a dla porównania przy metodach otwartych średnio 3%.
O tym, jak ważne są stawy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To one zapewniają ruchomość naszemu organizmowi. Dzięki nim możemy się poruszać i wykonywać wszystkie czynności, od tych podstawowych i najmniej skomplikowanych do najbardziej złożonych. Bez sprawnych stawów nie możemy żyć, pracować, bawić się. Chore stawy to nie tylko niepełnosprawność, ale również dokuczliwy ból. Dlatego jeśli zależy nam na zdrowiu i korzystania z pełni życia musimy o stawy dbać, a gdy są chore – leczyć.
Uszkodzenia stawów stanowią coraz większy odsetek kontuzji z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza ortopedy. Przyczyn, dla których stawy mogą odmówić posłuszeństwa jest wiele:
Do urazów najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportu:
Uszkodzony staw jest obrzęknięty, bolesny, a nasza sprawność jest w znacznym stopniu ograniczona lub wręcz uniemożliwiona. Taka kontuzja może nas wykluczyć z życia rodzinnego i zawodowego, a nieleczona skutkować poważnymi konsekwencjami na przyszłość. I właśnie w takich sytuacjach ratunkiem jest artroskopia.
-
Wskazania do zabiegu
- urazy stawów różnego pochodzenia, także z przeciążenia,
- złamania śródstawowe,
- jałowa martwica głowy kości udowej (wczesne stadium),
- torbiele okołostawowe,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- obecność ciał obcych w stawie,
- niestabilności ruchów w stawach,
- nowotwory w obrębie stawów,
- wszelkie przewlekłe dolegliwości bólowe lub obrzęki stawów.
Wskazaniami do artroskopii są:
-
Kto może skorzystać z zabiegu?
Artroskopia kolana w Medyk Centrum wykonywana jest na pacjentach w wieku od 12 lat.
Warto zaznaczyć, że u dzieci poniżej 16 roku życia ze względu na plastyczność tkanek i olbrzymi potencjał do regeneracji, artroskopia kolana rzadko jest konieczna.
Nie ma górnej granicy wieku dla artroskopii. Istnieje za to kilka przeciwwskazań medycznych.
-
Przewidywany czas hospitalizacji
Czas pobytu w szpitalu Medyk Centrum wynosi 1 dzień.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni.
-
Przeciwwskazania do wykonania artroskopii kolana
Nie wykonuje się artroskopii kolana w przypadku bardzo zaawansowanego zwyrodnienia stawu wymagającego protezoplastyki. W takim wypadku artroskopia nie przyniesie pozytywnych efektów. Przeciwwskazaniem do zabiegu artroskopowego kolana są także uszkodzenia, które rokują na samoistne wyleczenie lub leczenie rehabilitacyjne.
Przeciwwskazaniem do artroskopii kolana są także uszkodzenia, które rokują na samoistne wyleczenie lub leczenie rehabilitacyjne.
Wykonywania zabiegu artroskopii stawu kolanowego unika się również w przypadku uszkodzeń, które można wyleczyć innymi metodami - poprzez iniekcje dostawowe, czy też leczenie biologiczne, regeneracyjne – np. czynnikami wzrostu lub komórkami macierzystymi.
Nie wykonuje się artroskopii w trakcie leczenia innych krótkotrwałych chorób – np. infekcji gardła i dróg oddechowych. Ma to związek z procedurami medycznymi wykonywanymi podczas zabiegu.
Dokładne badania i kwalifikację do zabiegu zawsze przeprowadza się ze współudziałem anestezjologa, którego zadaniem przed operacją jest wychwycenie wszystkich ewentualnych patologii – dla dobra i bezpieczeństwa pacjenta.
-
Jak się przygotować do zabiegu?
- grupa krwi,
- morfologia,
- elektrolity,
- poziom cukru,
- próby wątrobowe,
- układ krzepnięcia,
- EKG,
- analiza moczu.
Na 10-14 dni przed przyjęciem należy wykonać podstawowe wskazane badania dodatkowe.
Do badań tych należą:
Wymagane jest bezwzględnie aktualne szczepienie p-WZW typu B.
Jeżeli u pacjenta współistnieje inna choroba, np. serca, płuc, wątroby, nerek lub układu nerwowego należy koniecznie skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym celem wykluczenia przeciwwskazań do operacji. Przyjęcie do Medyk Centrum odbywa się w dniu zabiegu w godzinach rannych na czczo.
-
Przewidywany czas hospitalizacji
Czas pobytu w szpitalu Medyk Centrum wynosi 1 dzień.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni.
-
Opis zabiegu
Artroskopię stawu kolanowego należy do procedur chirurgii jednego dnia. Pacjent po zgłoszeniu się do Medyk Centrum spotyka się z anestezjologiem, który dobiera odpowiednią metodę znieczulenia. W większości przypadków jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli bezpieczny zastrzyk do kręgosłupa, który znieczula czasowo kończyny dolne. Znacznie rzadziej, zwykle na specjalne życzenie pacjenta lub w okolicznościach, które z przyczyn medycznych tego wymagają, stosuje się znieczulenie ogólne.
W trakcie zabiegu ortopeda może pokazać pacjentowi podstawowe struktury w kolanie,co niejednokrotnie znacznie ułatwia wyjaśnienie celowości zabiegu i zrozumienie istoty choroby oraz rzutuje na ostrożność pacjenta w późniejszej rehabilitacji.
Podczas zabiegu pacjent jest układany w pozycji leżącej na plecach. Chirurg wykonuje dwa nacięcia po ok 5 mm, przez które wprowadza kamerę bardzo wysokiej rozdzielczości oraz potrzebne narzędzia przez tzw. portal roboczy. W razie potrzeby wykonuje się kolejne nacięcia, przez które wprowadza się inne narzędzia artroskopowe.
Nacięcia robi się w wyznaczonych z góry miejscach. W tym celu operator posługuje się orientacją względem stałych punktów anatomicznych wokół kolana oraz wiedzą o swoim planie operacyjnym – tak aby z jak najlepiej położonych miejsc dla portali móc zrobić wszystko, nie wykonując kolejnych dostępów operacyjnych.
Dzięki wielokrotnemu powiększeniu chirurg widzi bardzo dokładnie wnętrze operowanego kolana. Operator ocenia struktury stawu, np. stan chrząstki stawowej czy łąkotek. W razie potrzeby może usunąć patologiczny przerost błony maziowej, która wchodząc w konflikt z elementami stawu, stanowi przyczynę bólu kolan.
Na czas trwania operacji ma wpływ rodzaj uszkodzenia stawu i zastosowana metoda leczenia. Długość zabiegu jest bardzo zmienna – od 20 minut przy bardzo prostych i oczywistych procedurach do 2,5 godziny w przypadku złożonych wielotkankowych rekonstrukcji.
-
Zalecenia po zabiegu - rekonwalescencja
- obrzęk i płyn w stawie
- niewielkie sączenie krwi z rany pooperacyjnej
- obrzęk i płyn w stawie
- trudności w utrzymywaniu pełnego wyprostu stawu
- umiarkowany do dużego, krwawy wylew podskórny na goleni i pod kolanem
- stany gorączkowe i umiarkowany ból, głównie wieczorem (do 38°C)
- obrzęk okolicy kostek i goleni
- temperatura ciała jest stale podwyższona (ponad 38,5°C)
- okolica rany zmieniła się i jest coraz bardziej obrzęknięta i zaczerwieniona
- ból w stawie zamiast stopniowo maleć, stale nasila się
- obrzęk kostek jest bolesny i powiększa się
- z rany wydobywa się duża ilość wydzieliny krwistej
- pojawiają się i utrzymują nudności i wymioty
- pojawił się silny ból głowy
Po zabiegu pacjent otrzymuje przez kilka dni leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe (heparyny). Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej do niezbędnego minimum przez co najmniej tydzień. Jak łatwo się można spodziewać organizm reaguje na wykonaną operację. Reakcja jest większa jeżeli krwiak pooperacyjny jest duży. Siadanie, wstawanie i chodzenie możliwe jest w pierwszej dobie po operacji. W opanowaniu chodzenia pomaga rehabilitant. Pokazuje pierwsze ćwiczenia, uczy jak chodzić przy pomocy 2 lasek. Pacjent będzie z nich korzystał przez około 2-3 tygodnie po operacji. Lekarz lub rehabilitant informuje, z jaką siłą można stawać na operowanej nodze. Zwykle pełne obciążanie nogi możliwe jest po ok. 7 dniach. Po artroskopii nie ma konieczności stosowania stabilizatora stawu. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy uszkodzona łąkotka została zszyta lub wykonano zabieg naprawczy na chrząstce lub więzadłach a staw wymaga czasowego unieruchomienia. W tym wypadku pacjent informowany jest o potrzebie stabilizacji stawu w czasie chodzenia.
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na:
Typowe objawy pooperacyjne:
Jeżeli jednak:
W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym lub gabinetem lekarza, który przeprowadził operację lub najbliższym szpitalem.
Cenniki