Witamy w MEDYK CENTRUM...

Staw skokowy i stopa

Nie każdy zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywają stopa i staw skokowy w poprawnym działaniu całego organizmu. Staw skokowy jest jednym z najbardziej złożonych fragmetów układu kostno-stawowego człowieka, który łączy kość piszczelową i strzałkową ze stopą. Jest narażony na przeróżne typy kontuzji, ponieważ aktywnie uczestniczy podczas każdego stawianego przez nas kroku. Najczęstszymi urazmi są zwichnięcia, skręcenia oraz złamania. Na skręcenie stawu skokowego narażone są głównie osoby aktywnie uprawiające sport oraz kobiety często noszące buty na wyskokim obcasie.
 
Problemy ze stopą mogą wpływać na kręgosłup, staw kolanowy czy biodrowy powodując ból i przeciążenia. Stopy podobnie jak staw skokowy wydają się bardzo delikatne jednak wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe i mocne. Stopa człowieka to wyjątkowo skomplikowany mechanizm złożony z kości, mięśni i ścięgien. Za jej ruchy odpowiedzialne są mięśnie wewnętrzne, czyli te umocowane po obu stronach kości stopy oraz mięśnie zewnętrzne, których jedne z przyczepów zlokalizowany jest poza stopą. Stopa pełni bardzo istotną funkcję, jest odpowiedzialna za utrzymanie stabilnej pozycji ciała w ruchu, ale także w pozycji statycznej.

Urazy i schorzenia

  • Meniscoid
  • Artroza stawu skokowego
  • Patologia ścięgien mięśni strzałkowych,
  • Paluchy koślawe (halluxy)
  • Pięta Haglunda
  • Sesamoiditis
  • Złamanie V kości śródstopia

Leczenie

Każdy uraz stawu skokowego należy skonsultować z lekarzem w celu podjęcia właściwej metody leczenia. Początkowo leczenie opiera się na przepisaniu Pacjentowi leków przeciwbólowych i przeciwzalpalnych oraz dobraniu odpowiedniej rehabilitacji, która pomaga przywrócić sprawność kontuzjowanej kończynie. Do utrzymania stawu skokowego w stałej pozycji służy orteza, która działa podobnie jak gips i używana jest m.in. przy skręceniach lub zerwaniu ścięgna Achillesa. Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwancych efektów lub gdy uraz jest zbyt poważny może okazać się, że jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny. W przypadku bólu stopy dolegliwości na ogół szybko mijają i ich przyczyną jest błahostka np. niewygodne buty. Jednak gdy ból przybiera na sile i staje się na tyle uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie może to oznaczać poważne schorzenie. Przyczyną bólu stopy mogą być m.in. stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążenia. Zlekceważenie bólu w stopie może doprowadzić do zapalenia lub zerwania ścięgna Achillesa oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego. Ból może być również jednym z objawów choroby Mortona, płaskostopia czy zespołu kanału stępu, dlatego najlepiej jest zgłosić się do specjalisty ortopedii i traumatologii ruchu. W chwili wystawienia odpowiedniej diagnozy, lekarz zleci leczenie farmakologiczna lub w razie konieczności skieruje na zabieg operacyjny.

 


Cenniki
cennik poradnie
cennik szpital
cennik medycyna estetyczna