-
Czym jest artroskopia stawu biodrowego?
Artroskopia jest operacją stawu, która polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu miniaturowych narzędzi oraz kamery powiększającej wysokiej rozdzielczości artroskopu. Chirurg wykonuje małe nacięcia powłok ciała (ok. 8 mm), dzięki czemu zabieg jest dużo mniej inwazyjny w porównaniu do klasycznej operacji biodra na otwarto. Pacjent krócej pozostaje w szpitalu, rekonwalescencja po zabiegu przebiega szybciej, a blizny pooperacyjne są minimalne.
-
Wskazania do zabiegu
- obecność wolnych ciał w stawie,
- przerwanie ciągłości więzadła głowy kości udowej,
- jałowa martwica głowy kości udowej (wczesne stadium),
- niestabilność stawu biodrowego spowodowana niewydolnością więzadeł lub obrąbka,
- płukanie stawu w przypadku jego ropnego zapalenia,
- usunięcie przerosłej błony maziowej stawu biodrowego,
- złamania głowy kości udowej typu Pipkin,
- zmiany w biodrze wywołane dną lub chondrokalcynozą.
- zabiegi naprawy w zakresie mięśni rotatorów biodra i mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
Najczęstsze wskazanie do wykonania artroskopii stawu biodrowego to konflikt udowo-panewkowy. Jest to forma niedopasowania kształtem głowy kości udowej do panewki, co skutkuje uszkodzeniem obrąbka stawowego, chrząstki i stopniowym rozwojem zwyrodnienia stawu z bólem i ograniczeniem jego ruchomości.
Do pozostałych wskazań do artroskopii stawu biodrowego mogą należeć:
-
Jak się przygotować do zabiegu?
- grupa krwi,
- morfologia,
- elektrolity,
- poziom cukru,
- próby wątrobowe,
- układ krzepnięcia,
- EKG,
- zdjęcie klatki piersiowej z opisem,
- analiza moczu.
Przygotowanie rehabilitacyjne znacznie ułatwia usprawnienie po operacji, ale też niejednokrotnie pozwala jej uniknąć. Ból w biodrze w przebiegu konfliktu panewkowo-udowego nie wynika bezpośrednio z nieprawidłowego kształtu stawu, ale jest wynikiem kumulacji przeciążeń struktur stawu, przykurczu torby stawowej i dysbalansu napięć tkanek okołostawowych. Złagodzenie dolegliwości bólowych można uzyskać za pomocą różnych technik terapii manualnej oraz postępowania kinezyterapeutycznego.
Na 10-14 dni przed przyjęciem należy wykonać podstawowe wskazane badania dodatkowe.
Do badań tych należą:
Wymagane jest bezwzględnie aktualne szczepienie p-WZW typu B. Jeśli u pacjenta współistnieje inna choroba, np. serca, płuc, wątroby, nerek lub układu nerwowego należy koniecznie skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym celem wykluczenia przeciwwskazań do operacji. Przyjęcie do Szpitala odbywa się w dniu zabiegu w godzinach rannych na czczo.
-
Przewidywany czas hospitalizacji
Czas pobytu w szpitalu Medyk Centrum wynosi 1 dzień.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni.
-
Opis zabiegu
W przypadku występowania konfliktu udowo-panewkowego typu krzywkowego, zabieg operacyjny polega na zmianie kształtu obrysu głowy kości udowej w miejscu jej połączenia z szyjką. Przy obecności konfliktu kleszczowego czasami konieczne jest odcięcie obrąbka, zmiana krawędzi kostnej panewki i doszycie go z powrotem na specjalnych kotwicach. Czasami istnieje konieczność wykonania obu procedur jednocześnie. Chirurg na bieżąco ocenia zakresy ruchów w stawie biodrowym, przy których nie dochodzi do urażania operowanej okolicy.
Czas zabiegu artroskopii biodra w Medyk Centrum wynosi od 1 do 2,5 godzin. Operacje stawu biodrowego wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym, wyjątkowo można zastosować znieczulenie obwodowe z zachowaniem świadomości pacjenta. Dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym są akceptowalne przy użyciu podstawowych leków przeciwbólowych
-
Zalecenia po zabiegu - rekonwalescencja
- stany gorączkowe i umiarkowany ból, głównie wieczorem (do 38°C)
- obrzęk i płyn w stawie
- niewielkie sączenie krwi z rany pooperacyjnej
- trudności w utrzymywaniu pełnego wyprostu stawu
- temperatura ciała jest stale podwyższona (ponad 38,5°C)
- okolica rany zmieniła się i jest coraz bardziej obrzęknięta i zaczerwieniona
- ból w stawie zamiast stopniowo maleć, stale nasila się
- z rany wydobywa się duża ilość wydzieliny krwistej
- pojawiają się i utrzymują nudności i wymioty
- pojawił się silny ból głowy
Plan rehabilitacji zależy od zakresu uszkodzeń stwierdzonych podczas zabiegu oraz tego, w jakim stopniu udało się naprawić staw podczas operacji. Plan rehabilitacji jest doprecyzowywany po zabiegu, co wymaga ścisłego kontaktu fizjoterapeuty z chirurgiem.
Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego ma na celu jak najszybsze i bezpieczne odzyskanie sprawności kończyny. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie metody terapii służące odtworzeniu koordynacji nerwowo-mięśniowej i zwiększeniu siły mięśni, co ma poprawić stabilność funkcjonalną stawu i zabezpieczyć biodro przed kolejnymi przeciążeniami.
Po zabiegu kończyna może być układana na specjalnej szynie, która umożliwia wykonanie powolnego ciągłego ruchu w zakresie ruchu ustalonym śródoperacyjnie. Obrzęk stawu biodrowego i okolic ustępuje bardzo szybko ze względu na bliskie sąsiedztwo dużych naczyń krwionośnych i serca. Początkowo rehabilitacja obejmuje ćwiczenia izometryczne, a następnie czynne w porozumieniu z lekarzem. Przez pierwszy tydzień pacjent odciąża operowaną kończynę przy użyciu kul łokciowych. Stopniowe obciążanie nogi operowanej ciężarem ciała rozpoczynamy, gdy zezwoli na to lekarz. Wskazaną formą rehabilitacji biodra jest rower stacjonarny z małym obciążeniem. Powrót do pełnej aktywności uzależniony jest od zakresu chirurgicznej naprawy uszkodzeń biodra, zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji i formy aktywności, do której chce powrócić pacjent. Z reguły czas rekonwalescencji wynosi 2 miesiące.
W przypadku obecności przewlekłych zmian przeciążeniowych lub naprawy dużych uszkodzeń rehabilitacja trwa znacznie dłużej i nie zawsze daje możliwość odzyskania pełnej sprawności – operowana kończyna może pozostać mniej wydolna funkcjonalnie w porównaniu do nieoperowanej.
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na:
Typowe objawy pooperacyjne:
Jeżeli jednak:
W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym lub gabinetem lekarza, który przeprowadził operację lub najbliższym szpitalem.
Cenniki