-
Czym jest artroskopia stawu barkowego?
Jest techniką operacyjną o minimalnej inwazyjności, bardzo podobną do artroskopii stawu skokowego i kolanowego. Leczenie odbywa się pod kontrolą kamery i małego obiektywu, który pozwala na obserwację wnętrza stawu. Zamiast dużej kilkunastocentymetrowej rany odbywa się ono poprzez dwa ok. 5-8mm nacięcia. Dzięki temu możliwy jest szybszy powrót do zdrowia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko zakażenia okołooperacyjnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku stawu barkowego, do którego dostęp otwarty jest bardzo rozległy.
Podczas tego zabiegu do stawu wprowadzany jest płyn, który rozciąga torebkę stawu i pomaga w uzyskaniu odpowiedniego obrazu jego wnętrza. Bezpośredni wgląd umożliwia poszukiwanie i znalezienie uszkodzonych tkanek a następnie ich leczenie. Poprzez nacięcia skóry wprowadzane są minimalne narzędzia chirurgiczne, którymi oczyszcza się, usuwa lub szyje tkanki wewnątrz stawu bez jego otwierania. Metoda ta jest mniej inwazyjna od zabiegu artrotomii, gdzie otwierany jest cały staw. Artrotomia, czyli szerokie otwarcie jamy stawu znajduje nadal zastosowanie w chorobach, których leczenie nie jest możliwe poprzez artroskopię.
-
Jak przebiega badanie?
Standardowe badanie USG stawu kolanowego obejmuje ocenę kolana: przedniego, bocznego, przyśrodkowego oraz tylnego. W trakcie badania pacjent leży na plecach z nogą wyprostowaną lub zgiętą w kolanie. Lekarz może poprosić o odwrócenie nogi na zewnątrz lub do wewnątrz. W trakcie badania struktur dołu podkolanowego należy położyć się na brzuchu.
-
Wskazania do zabiegu
- uwolnienie i usunięcie zrostów w przestrzeni podbarkowej,
- artroskopowe rekonstrukcje w niestabilnościach barku,
- artroskopowe rekonstrukcje ścięgien mięśni rotatorów,
- synowektomie w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
- usunięcie ciał wolnych,
- wycięcie zmian zwyrodnieniowych.
-
Kto może skorzystać z zabiegu?
W Medyk Centrum kwalifikacja do artroskopii barku jest złożona - lekarz bierze pod uwagę funkcję i oczekiwania pacjenta co do poziomu bólu, zakresu ruchu i sprawności po zabiegu. Pacjent musi być świadomy sensu i konieczności poddania się rehabilitacji po zabiegu, zwłaszcza po artroskopowej naprawie stożka rotatorów. Operacja jest w tym wypadku tylko pierwszym krokiem do odzyskania przez pacjenta sprawności sprzed urazu. Współcześnie, diagnostyka z wykorzystaniem badania USG i rezonansu magnetycznego wyeliminowała konieczność wykonywania artroskopii diagnostycznych barku. Chirurg ortopeda może więc ustalić konkretny cel i zaplanować proces operacyjnego leczenia barku na podstawie badań obrazowych, testów klinicznych oraz zgłaszanych przez pacjenta objawów.
-
Jak się przygotować do zabiegu?
- grupa krwi
- morfologia
- elektrolity
- poziom cukru
- próby wątrobowe
- układ krzepnięcia
- EKG
- zdjęcie klatki piersiowej z opisem
- analiza moczu.
Na 10-14 dni przed przyjęciem należy wykonać podstawowe wskazane badania dodatkowe.
Do badań tych należą:
Wymagane jest bezwzględnie aktualne szczepienie p-WZW typu B. Jeśli u pacjenta współistnieje inna choroba, np. serca, płuc, wątroby, nerek lub układu nerwowego należy koniecznie skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym celem wykluczenia przeciwwskazań do operacji. Przyjęcie do Szpitala odbywa się w dniu zabiegu w godzinach rannych na czczo.
-
Przewidywany czas hospitalizacji
Czas pobytu w Medyk Centrum wynosi 1 dzień.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni.
-
Opis zabiegu
W Medyk Centrum zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, ale w pewnych okolicznościach zabieg można wykonać w znieczuleniu splotu ramiennego z zachowaniem świadomości pacjenta. Pacjent układany jest w pozycji półsiedzącej lub leżącej na zdrowym boku. Kończyna górna może zostać umieszczona na specjalnym wyciągu, dzięki czemu chirurg ma wygodny dostęp do struktur kompleksu barkowego.
Podczas operacji wykonywane są z reguły 2 lub 3 dostępy operacyjne, przez które wprowadza się artroskop i narzędzia chirurgiczne. Pierwszy portal tylno-boczny znajduje się na przedłużeniu tylnej krawędzi wyrostka barkowego, drugi na przedniej powierzchni barku bocznie od wyrostka kruczego łopatki, a trzeci na bocznej części barku. Operator ma możliwość oceny i naprawy uszkodzeń struktur barku, np.: chrząstki szklistej, obrąbka stawowego, torebki stawowej, ścięgna bicepsa, ścięgien stożka rotatorów, wyrostka barkowego i jego połączenia z obojczykiem oraz kaletki podbarkowej. Czas artroskopii wynosi od 1 do 3 godzin w zależności od planowanych procedur w trakcie operacji.
Po wykonaniu zabiegów naprawczych portale zamyka się szwami i zabezpiecza opatrunkiem. Rany skórne po zabiegu są minimalne (do 1cm) i bardzo szybko ulegają wygojeniu.
-
Zalecenia po zabiegu - rekonwalescencja
- stany gorączkowe i umiarkowany ból, głównie wieczorem (do 38°C)
- obrzęk i płyn w stawie
- niewielkie sączenie krwi z rany pooperacyjnej
- trudności w utrzymywaniu pełnego wyprostu stawu
- temperatura ciała jest stale podwyższona (ponad 38,5°C)
- okolica rany zmieniła się i jest coraz bardziej obrzęknięta i zaczerwieniona
- ból w stawie zamiast stopniowo maleć, stale nasila się
- z rany wydobywa się duża ilość wydzieliny krwistej
- pojawiają się i utrzymują nudności i wymioty
- pojawił się silny ból głowy
Operowana kończyna górna układana jest w określony sposób lub umieszczana w ortezie - postępowanie zależy od procedur wykonanych w trakcie artroskopii. Zaleca się schładzanie okolicy barku, by ograniczyć pooperacyjny obrzęk tkanek i zmniejszyć dolegliwości bólowe. W tym celu
można wykorzystać urządzenie Game-Ready umożliwiające połączenie kompresji i efektywnego schładzania w wygodnej dla pacjenta formie. Pacjent może wstawać i chodzić już w pierwszej dobie po artroskopii stawu barkowego, a w następnym dniu otrzymuje wypis do domu. Szwy zdejmowane są ok. 10-14 dnia po zabiegu.Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na:
Typowe objawy pooperacyjne:
Jeżeli jednak:
W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym lub gabinetem lekarza, który przeprowadził operację lub najbliższym szpitalem.
Cenniki