Witamy w MEDYK CENTRUM...

Ortodoncja

Ortodoncja – jest to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia, prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie), wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Invisalign prostuje zęby za pomocą kompletu przezroczystych, wymiennych alignerów, które są wykonywane na zamówienie – specjalnie dla twoich zębów. Każdy aligner będzie wymieniany co dwa tygodnie, tak  aby  zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce. Alignery Invisalign – wygodne, przezroczyste i łatwe do zdjęcia. Są prawie niewidoczne podczas noszenia, bo nie posiadają żadnych metalowych elementów. To nowy uśmiech bez wyrzeczeń.

APARATY STAŁE

To aparaty złożone z zamków przytwierdzonych do powierzchni zębów, łuków drucianych mocowanych w kanałach zamków oraz elementów dodatkowych takich jak sprężynki czy elastyki służące do generowania sił. Zaletą aparatów jest możliwość precyzyjnego ustawiania zębów , co pozwala na korygowanie nawet bardzo małych nieprawidłowości zębowych.
Czas leczenia uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu i średnio wynosi 2-3 lata. Charakterystyczną cecha aparatów stałych jest ich działanie ze stałą , delikatną siła, która powoduje przesuwanie zębów w ich prawidłowe pozycje.

Stosowane przez nas aparaty stałe to:

Aparaty cienkołukowe metalowe
Jest klasycznym, częściej wybieranym stałym aparatem ortodontycznym w kolorze srebrnym lub złotym. Łuk przywiązywany do zamka kolorowymi ligaturkami lub gumkami w kolorze zamków.

Aparaty cienkołukowe estetyczne ( ceramiczne i kryształowe)
Zamki dopasowane do koloru zęba-są to różne odcienie bieli lub zamki przezroczyste, rozmiarem zawsze nieco większe od tradycyjnych zamków metalowych, bardziej kruche i podatne na pęknięcia- w razie awarii może zaistnieć konieczność założenia nowego zamka( co zwiększy koszt leczenia).

Aparaty samoligaturujące
Drut przytrzymywany jest w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki lub klipsa. W systemie tym następuje eliminacja tarcia zwłaszcza w początkowych fazach leczenia co powoduje, że leczenie jest krótsze a ilość wizyt w gabinecie mniejsza. Łatwiejsza higiena poprzez eliminację ligatur kumulujących płytkę nazębną oraz mniejsze dolegliwości bólowe powodują, że staje się coraz częściej wybieranym aparatem. Może występować w formie metalowej lub estetycznej.

APARATY ZDEJMOWANE
To aparaty wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta z kolorowego, estetycznego akrylu. Pacjent może samodzielnie zakładać oraz zdejmować aparat zgodnie z zaleceniami udzielonymi przez lekarza. Zazwyczaj składa się z akrylowej płyty, ze śruby oraz elementów utrzymujących aparat tj. klamer czy łuku wargowego. Zawierać może również inne elementy w zależności od pożądanych ruchów zębowych. Wadą aparatów jest konieczność współpracy pacjenta oraz brak możliwości wykonania precyzyjnych przesunięć zębowych. Aby aparaty działały muszą być noszone określoną liczbę godzin na dobę. Czasem nie udaje się nimi w pełni osiągnąć wyznaczonych celów leczenia, ale dzięki nim istnieje szansa skrócenia czasu leczenia aparatem stałym w późniejszym okresie.

PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA polega na zapewnieniu narządom jamy ustnej optymalnych warunków do prawidłowego kształtowania ich budowy i czynności. Wadom zgryzu należy zapobiegać u wszystkich dzieci zanim pojawią się oznaki nieprawidłowej budowy czy czynności. Nieprawidłowości te mogą mieć  podłoże wrodzone bądź nabyte, powstając w bardzo wczesnych okresach życia i pogłębiając się wraz z wiekiem.

Tu gromadzi się wiele czynników, które zaburzają prawidłowe kształtowanie narządu żucia oraz mogą prowadzić do wadliwego ustawienia zębów:

  • różnego rodzaju dysfunkcje-  m.in. nieprawidłowe oddychanie, przełykanie, żucie, zła pozycja dziecka w czasie snu i karmienia, wady postawy,
  • parafunkcje – nietypowe, szkodliwe nawyki takie jak, nagryzanie na różne przedmioty, zbyt długotrwałe ssanie smoczka czy palca, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami ,
  • wczesna utrata zębów mlecznych lub stałych,
  • wszelkiego rodzaju urazy zębów, które uszkodziłyby zawiązki zębów stałych,
  • choroby organizmu – krzywica, awitaminozy

Konsultacja z lekarzem ortodontą i objęcie dziecka profilaktyką ortodontyczną już w pierwszych miesiącach jego życia może zapobiec powstaniu pewnych wad zgryzu. Zapobieganie wadom dotyczy dzieci w okresie niemowlęcym, przedszkolnym oraz szkolnym.

CELE LECZENIA ORTODONTYCZNEGO  to przede wszystkim poprawa czynności, wyglądu uzębienia oraz rysów twarzy jeśli są one zniekształcone wadą zgryzu. Stosunki zgryzowe uzyskane po leczeniu ortodontycznym powinny być stabilne, a wynik leczenia trwały.

Poprawa estetyki uśmiechu  jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, kiedy wygląd twarzy jest ważnym atrybutem w życiu zawodowym i osobistym. Uszeregowanie zębów pomaga w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, co jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania oraz  utrzymania w zdrowiu zębów oraz przyzębia.

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w każdym wieku, ale to lekarz ortodonta wyznaczy optymalny czas leczenia uzależniony od rodzaju wady zgryzu. Często jest to wiek około 11-13 roku życia dziecka.

Cenniki
cennik poradnie
cennik szpital
cennik medycyna estetyczna