Witamy w MEDYK CENTRUM...

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może bardzo wpłynąć na nasze życie i utrudniać je.
Czym jest nietrzymanie moczu?
To niezależne od naszej woli oddawanie moczu, to trudności z powstrzymaniem się - choćby na jakiś czas. W rezultacie powstaje istotny problemem nie tylko zdrowotny, ale także społeczny i przede wszystkim psychiczny. Prowadzi do ograniczenia aktywności zawodowej, zaburzeń emocjonalnych, unikania kontaktów osobistych i narastania poczucia izolacji. Nie można dlatego też tego problemu bagatelizować. Nie leczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia aktywności fizycznej z powodu nieprzyjemnego zapachu związanego z wyciekającym moczem oraz występowania powikłań.
Powikłania jakie mogą pojawić się przy tego rodzaju schorzeniu to:

  • zapalenie układu moczowego
  • zapalenie dróg rodnych
  • wyprysków skóry krocza

Problem dotyczy w Polsce bardzo dużo pacjentek - około 3 do 5 milionów pacjentek. W grupie kobiet po trzydziestce odsetek ten może wzrastać nawet do 30%, a po pięćdziesiątce – do prawie 60%.
Najczęstsze typy nietrzymania moczu to tak zwane:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu -  objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Szacuje się, że na tę postać nietrzymania moczu cierpi około połowa wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.
  • Nietrzymanie moczu z parć naglących - polega na mimowolnym wycieku moczu. Towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. Jest to jeden z objawów pęcherza nadreaktywnego. Szacuje się, że na tę postać cierpi około 22% wszystkich osób z tym problemem.
  • Mieszane nietrzymanie moczu - polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia. Również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. To kombinacja dwóch powyższych typów nietrzymania moczu. Szacuje się, że na tę postać nietrzymania moczu cierpi ok. 30% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.

Inne typy nietrzymania moczu:

  • Moczenie - każdy mimowolny wyciek moczu.
  • Moczenie nocne - każdy mimowolny wyciek moczu występujący podczas snu, który potrafi przetrwać od okresu dziecięcego. Może polegać na popuszczaniu lub całkowitym opróżnianiu pęcherza. W ciągu dnia mechanizm trzymania moczu zazwyczaj funkcjonuje prawidłowo. Przyczyna moczenia nocnego najczęściej nie jest znana.
  • Ciągłe nietrzymanie moczu - polega na stałym wycieku moczu.
  • Pozacewkowe nietrzymanie moczu - wyciek moczu przez inne otwory niż ujście zewnętrzne cewki moczowej.
  • Niesklasyfikowane nietrzymanie moczu– na podstawie objawów nie może być zakwalifikowane do żadnej z powyższych kategorii.
  • Inne typy nietrzymania moczumają charakter sytuacyjny, na przykład nietrzymanie występujące podczas stosunku seksualnego lub w czasie śmiechu.

Nietrzymanie moczu można leczyć! Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej! Jednak aby leczenie było skuteczne należy najpierw określić przyczynę. Niestety schorzenie to nie ma jednej przyczyny – co więcej – przyczyn może być kilka jednocześnie. Nietrzymanie moczu może występować w chorobach:

  • urologicznych,
  • ginekologicznych,
  • neurologicznych,
  • internistycznych,
  • po urazach,
  • w chorobach nowotworowych
  • przy wadach wrodzonych

Pacjentki z nietrzymaniem moczu można w większości przypadków skutecznie wyleczyć lub też znacząco zmniejszyć ich przykre objawy.Jeśli są wskazania do leczenia operacyjnego przeprowadza się obecnie zabiegi typu „sling” polegające na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy unoszącej i trwale podtrzymującej cewką moczową i połączenie cewki z pęcherzem moczowym. Zabiegi te według najnowszych doniesień naukowych są bardzo skuteczne.Metoda jest ponadto małoinwazyjna. Nacina się tylko ok. 1,5 cm śluzówki pochwy poniżej zewnętrznego ujścia cewki moczowej a znieczulenie przewodowe pozwala na uniknięcie usypiania pacjentki. W niektórych przypadkach (jeśli nietrzymaniu moczu towarzyszy obniżanie się lub wypadanie macicy i ścian pochwy), zabieg można poszerzyć o plastykę krocza i ścian pochwy w tym samym znieczuleniu.Należy podkreślić, że u zdecydowanej większości pacjentek uzyskuje się całkowite ustąpienie dolegliwości lub wybitne ich zmniejszenie, co pozwala im przywrócić komfort życia.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

W MEDYK CENTRUM problemy z nietrzymaniem moczu można leczyć metodą laserową.

 

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Leczenie laserowe polega na fototermicznym obkurczaniu ścianek pochwy. Zabieg ten wykorzystuje laser powodujący wzmacnianie powięzi wewnątrzmiedniczej, ścianek pochwy, a także obszar ujścia cewki moczowej. Światło lasera stymuluje włókna kolagenowe śluzówki prowadząc do ich namnażania i wzmocnienia. Dochodzi do obkurczania tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi następnie do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność.

Przed zabiegiem:

Cenniki
cennik poradnie
cennik szpital
cennik medycyna estetyczna