Witamy w MEDYK CENTRUM...

Laserowe leczenie żylakaów - laser Twist

Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodowego pod kontrolą aparatu USG. Wycofując włókno zamyka się żyłę energią świetlną od środka. Po zabiegu zostaje tylko mała blizna w miejscu nakłucia, żyła ulega zwłóknieniu w okresie od 3 do 6 miesięcy.

Sam zabieg trwa około 45 minut i jest bezbolesny (nieco bolesne mogą być nakłucia podczas znieczulenia). Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Stosuje się znieczulenie tumescencyjne – odmiana znieczulenia miejscowego polegająca na podaniu wokół leczonej żyły dużej objętości bardzo rozcieńczonego środka znieczulającego. W trakcie zabiegu dokonuje się szeregu nakłuć skóry wzdłuż zamykanej żyły za pomocą cienkiej igły i podaje się środek znieczulający. Podanie roztworu środka znieczulającego w okolicę żyły, poza działaniem przeciwbólowym zabezpiecza okoliczne tkanki przed działaniem ciepła powstającego podczas pracy lasera. Zaletą tego rodzaju znieczulenia miejscowego jest duże bezpieczeństwo oraz możliwość uruchomienia chorego bezpośrednio po zabiegu.

Pacjent w tym samym dniu wraca do domu, a do normalnej aktywności następnego dnia.

Laserowe operacje żylaków zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny. Leczeniu może poddać się każdy Pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej, a warunki anatomiczne pozwalają na jego wykonanie.

Wewnątrzżylna ablacja laserowa jest idealną metodą do zamykania dużych naczyń krwionośnych z refluksem, które są przyczyną powstawania żylaków. Zabieg ablacji laserowej leczy niewydolność jedynie głównych naczyń żylnych, efektem tego jest brak napływu wstecznego krwi do żylaków. W większości przypadków prowadzi to do zmniejszenia żylaków lub też ich całkowitego ustąpienia, czasami występuje konieczność wykonania leczenia uzupełniającego. W tym przypadku wykonuje się jednoczasowo echoskleroterapię piankową. Przy laserowym zabiegu usuwania żylaków zdecydowanie rzadziej występują powikłania niż przy metodzie tradycyjnej.

Przeciwskazania

Zabieg laserowego usuwania żylaków przeznaczony jest dla większości Pacjentów cierpiących na tę dolegliwość. Przeciwwskazania zwykle są takie same jak w przypadku zabiegu tradycyjnego. Mogą one wynikać ze stanu ogólnego pacjenta – aktywna infekcja, zły stan ogólny, zaawansowanie innych chorób, brak możliwości wykonania znieczulenia, uczulenia związane z lekami stosowanymi w trakcie zabiegu, zaburzenia krzepnięcia oraz z przyczyn miejscowych – niedrożność lub zakrzepica żył głębokich kończyny dolnej, infekcje skóry, zakrzepica żył powierzchownych, bardzo kręty przebieg żyły na długim odcinku.

Przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego jest także ciąża. Stosowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego. Może to jednak wymagać ich odstawienia przed zabiegiem lub też zmiany sposobu leczenia. W porównaniu do metody tradycyjnej zabieg ten obarczony jest mniejszym ryzykiem powikłań, dolegliwości bólowe po zabiegu są znikome i nie zakłócają normalnego życia.

W porównaniu do starszych metod leczenia wewnątrzżylnego (lasery o długości fali 810nm) metoda ta jest praktycznie bezbolesna, brak jest takich działań niepożądanych, jak krwiaki czy przebarwienia skóry. Po laserowym usuwaniu żylaków należy nosić pończochy uciskowe.

Zabieg wykonuje się najnowszym typem aparatu METRUM o długości fali 1940.

Małoinwazyjne leczenie żylaków laserem (EVLT) najnowocześniejszym typem Laser TWIST 10W z falą 1940.Aktualnie rekomendowana wielkość fali wg najnowszych doniesień. Laser w/w  charakteryzuje się:

    - 290 razy lepszą absorpcję długości fali w hemoglobinie i wodzie niż w przypadku fali 980 nm

    - Brak ryzyka poparzeń oraz mogących wystąpić związanych z nimi efektów odbarwień skóry

    - Brak efektu karbonizacji tkanki w żyle i krwi na ś wiatłowodzie

    - Wysoką skuteczność zabiegu

Stosuje się światłowód radialny 360

Światłowody radialne dostarczane przez METRUM CRYOFLEX wraz z laserem TWIST Diode 1940 nm dają gwarancję pełnej kompatybilności zestawu oraz efektywnego transferu energii w pole zabiegowe. Oznacza to, że nominalna, deklarowana przez producenta energia światła laserowego jest równa tej dostarczanej do tkanki. Wiele innych laserów i światłowodów wprowadza straty sięgające nawet 20%, które mogą być przyczyną rekanalizacji żył z powodu nierównomiernej gęstości energii oraz strat mocy w trakcie wykonywanego zabiegu EVLT.

Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie,dedykowany do żylaków ,które nie kwalifikują się do skleroterapii .Jest alternatywą klasycznej operacji.Metoda z minimalnym bólem ,nie pozostawia blizn. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności.

Opis zabiegu:

Zabieg trwa około 60 minut.Polega na wprowadzeniu światłowodu za pomocą specjalnego portu naczyniowego do  chorej żyły ,o w miarę prostym przebiegu w celu denaturacji światłem lasera naczynia żylnego ,Po wprowadzeniu światłowodu ,wykonuje się tumescencję ,czyli ostrzyknięcie przebiegu żyły specjalnym płynem znieczulającym, za pomoca specjalnej pompy. Następnie wyciągając światłowód naświetla się przez około 10 minut chore naczynie.Dodatkowo ostrzykuje się pianą obocznice i poszerzenia żylne Po zabiegu zakłada się opatrunek oraz pończochę uciskową , a także podaje się zastrzyk p/zakrzepowy.

Zalecenia:

Zaleca się  30 minutowy spacer po zabiegu.  W ciągu 48 godzin można się wykapać w pończosze ,a następnie wymienić ją ( w zestawie są dwie pończochy). Zaleca się kontynuowanie stosowania pończochy uciskowej  przez  kolejne 7 dni całodobowo z możliwością codziennej kąpieli ,następnie do miesiąca do wizyty kontrolnej używamy pończochę w ciągu dnia, na noc można zdejmować(w zależności od indywidualnych zaleceń lekarza). Korzystne jest stosowanie pończochy w dłuższym okresie ,do podróży ,ciężkiej pracy,lot samolotem.W okresie 14 dni przeciwskazane jest wykonywanie dużego wysiłku fizycznego ,długotrwałe siedzenie oraz stanie w jednej pozycji. Wskazane są codzienne spacery około 60 minutowe.W przypadku niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem z kliniki.

 

Cenniki
cennik poradnie
cennik szpital
cennik medycyna estetyczna