Pytania i odpowiedzi?
-
Czym jest artroskopia stawu łokciowego?
Jest to techniką operacyjną o bardzo małej inwazyjności. Leczenie odbywa się pod kontrolą kamery i bardzo małego obiektywu, który pozwala na obserwację wnętrza stawu. Zamiast dużej kilkunastocentymetrowej rany odbywa się ono poprzez dwa ok. 5-8mm nacięcia. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia oraz mniejsze jest ryzyko zakażenia okołooperacyjnego.
Szerokie wprowadzenie techniki artroskopowej do medycyny oraz współpraca z zespołem specjalistów w rehabilitacji narządu ruchu umożliwia skrócenie okresu rehabilitacji pooperacyjnej do minimum.
-
Wskazania do zabiegu
- usunięcie / replantacja „ciał wolnych” ze stawu łokciowego. Ciała wolne czyli elementy kostne lub chrzęstne, które są efektem najczęściej urazu/złamania w obrębie stawu. Ciała te mogą ograniczać zakres ruchomości oraz uszkadzać staw. Mogą być też ważnym elementem struktur śródstawowych np. fragmentem chrząstki z powierzchni obciążanej, który należy replantować.,
- Usunięcie blizn i zrostów ze stawu. Najczęściej powstają w wyniku przebytego urazu oraz krwawienia do stawu np. artrofibroza pourazowa.,
- Usunięcie wyrośli kostnych/osteofitów, które tworzą się w wyniku przewlekłych przeciążeń np. „ łokieć miotacza”, urazów czy też zmian zwyrodnieniowych
- Mobilizacja zakresu ruchomości stawu związana z przykurczem torebki stawowej,
- Leczenie chorób i uszkodzeń chrząstki stawowej np. osteochondritis dissecans,
- Leczenie niestabilności stawu łokciowego,
- Leczenie tzw. ”łokcia tenisisty„ – opracowanie miejsca uszkodzenia przyczepów bliższych mięśni prostowników nadgarstka,
- Usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej powstającej np. w wyniku przewlekłych chorób o podłożu reumatoidalnym,
- Leczenie złamań w obrębie stawu łokciowego np. złamań wyrostka dziobiastego,
- Uwolnienie uwięźniętych w bliznach nerwów,
- Leczenie infekcji śródstawowych.
Wskazaniami do artroskopii są:
-
Jak się przygotować do zabiegu?
- grupa krwi,
- morfologia,
- elektrolity,
- poziom cukru,
- próby wątrobowe,
- układ krzepnięcia,
- EKG,
- zdjęcie klatki piersiowej z opisem
- analiza moczu.
Na 10-14 dni przed przyjęciem należy wykonać podstawowe wskazane badania dodatkowe.
Do badań tych należą:
Wymagane jest bezwzględnie aktualne szczepienie p-WZW typu B.
Jeżeli u pacjenta współistnieje inna choroba, np. serca, płuc, wątroby, nerek lub układu nerwowego należy koniecznie skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym celem wykluczenia przeciwwskazań do operacji. Przyjęcie do Medyk Centrum odbywa się w dniu zabiegu w godzinach rannych na czczo.
-
Przewidywany czas hospitalizacji
Czas pobytu w szpitalu Medyk Centrum wynosi 1 dzień.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni.
-
Opis zabiegu
W Medyk Centrum artroskopię łokcia przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu splotowym to oznacza, że znieczulona jest tylko operowana kończyna. Rodzaj znieczulenia jest omawiany przez anestezjologa przed operacją. Na czas operacji zamyka się dopływ krwi do kończyny poprzez założenie na ramię specjalnej opaski uciskowej podobnej do mankietu mierzącego ciśnienie krwi. Staw wypełniany jest płynem. Zabieg wykonywany jest przez kilkumilimetrowe nacięcia, a wszystkie działania obserwowane są na monitorze. Na rany pooperacyjne zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek. Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Rękę umieszcza się na temblaku. Następnego dnia lub w określonych przypadkach w dniu operacji pacjent może być wypisany do domu. Stosowane szwy zwykle są wchłanialne i nie wymagają późniejszego usuwania.
-
Zalecenia po zabiegu - rekonwalescencja
- stany gorączkowe i umiarkowany ból, głównie wieczorem (do 38°C)
- obrzęk i płyn w stawie
- niewielkie sączenie krwi z rany pooperacyjnej
- trudności w utrzymywaniu pełnego wyprostu stawu
- temperatura ciała jest stale podwyższona (ponad 38,5°C)
- okolica rany zmieniła się i jest coraz bardziej obrzęknięta i zaczerwieniona
- ból w stawie zamiast stopniowo maleć, stale nasila się
- obrzęk kostek jest bolesny i powiększa się
- z rany wydobywa się duża ilość wydzieliny krwistej
- pojawiają się i utrzymują nudności i wymioty
- pojawił się silny ból głowy
W dniu wypisu pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu. Nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu ani poruszać się komunikacją miejską. Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza, unikając moczenia ran.
Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się nasilenia bólu i obrzęku, wycieku z ran lub gorączki, należy skontaktować się z lekarzem natychmiast.
Ćwiczenia należy wykonywać według podanych zaleceń fizjoterapeuty. Okres rehabilitacji w różnych przypadkach może mieć zróżnicowaną długość od dwóch do kilku tygodni.
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na:
Typowe objawy pooperacyjne:
Jeżeli jednak:
W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym lub gabinetem lekarza, który przeprowadził operację lub najbliższym szpitalem.