Witamy w MEDYK CENTRUM...

Ocena preparatu URODEX w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet

W naszym ośrodku wykonaliśmy 21 zabiegów leczenia nietrzymania moczu u kobiet z zastosowaniem preparatu Urodex firmy Bio Polymer – Niemcy.

Urodex to usieciowany hialuran sodu z dodatkiem dextromeru i chlorku sodu. Rejestracja preparatu to leczenie nietrzymania moczu u kobiet i leczenie refluksu pęcherzowo - moczowodowego u dzieci. Dystrybutorem preparatu jest firma ETP Medica Sp.z.o.o w Katowicach. Preparat występuje w postaci ampułek 1 ml, po cztery ampułki w jednym opakowaniu, a w zestawie do leczenia nietrzymania moczu załączony jest również aplikator, cewnik Foleya oraz igła odpowiedniej długości.

Pacjentki zakwalifikowane do zabiegu były w wieku od 32 do 84 lat, przeważały jednak pacjentki w przedziale 32-46 lat. Kwalifikacja nastąpiła po wnikliwym przeprowadzeniu wywiadu, badaniu fizykalnym, badaniu urodynamicznym oraz podstawowych badaniach biochemicznych – mocz, morfologia, krzepliwość. W przypadku młodych pacjentek było to głównie umiarkowane nietrzymanie moczu o charakterze wysiłkowym, w jednym przypadku dość znacznego stopnia nietrzymanie moczu u pacjentki 42 letniej (nie chciała się poddać zabiegowi slingowemu), a w przypadku pacjentki 84–letniej dużego stopnia nietrzymanie moczu z dużą niewydolnością krążenia i przeciwwskazaniem anestezjologicznym do zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Wszystkie zabiegi przeprowadziliśmy w znieczuleniu lokalnym (użyto ok. 2 ml żelu lignokainy docewkowo oraz 5-10 ml lignokainy 1% okołocewkowo, po uprzednim odkażeniu i obłożeniu pola operacyjnego, w pozycji ginekologicznej. Podawaliśmy wszystkim pacjentkom 4 ml preparatu, po 1 ml na godz.: 12, 3, 6 i 9–tą. Przebieg zabiegu we wszystkich przypadkach niepowikłany, pacjentki odczuwały jedynie niewielkie rozpieranie w momencie implantacji preparatu. W sześciu przypadkach próba kaszlowa po zabiegu była ujemna, w przypadku pacjentki starszej nieznacznie dodatnia.

Pacjentki zgłosiły się do kontrolnej wizyty po dwóch tygodniach. W większości przypadków odnotowaliśmy całkowite wyleczenie i dużą satysfakcję pacjentek z przeprowadzonego zabiegu. W jednym przypadku poprawa umiarkowana (pacjentka 42 letnia z dość znacznym nietrzymaniem), a w przypadku pacjentki 84 letniej uzyskaliśmy zauważalną, ale nie satysfakcjonującą poprawę. W żadnym przypadku nie było powikłań pooperacyjnych.

Kolejna wizyta kontrolna odbyła się po następnych czterech tygodniach. Nie obserwowaliśmy żadnych powikłań pooperacyjnych a stan utrzymywania moczu taki sam jak na pierwszej wizycie kontrolnej.

Wnioski:

Mamy dostępną nową formę leczenia nietrzymania moczu u kobiet, bardzo mało inwazyjną, łatwą do aplikacji, nie wymagającą warunków sali operacyjnej, zabieg można przeprowadzić w każdym gabinecie ginekologicznym i urologicznym, nie dającą powikłań operacyjnych. Metodę szczególnie polecam młodszym pacjentkom, szczególnie tym które nie zakończyły prokreacji z umiarkowanym nietrzymaniem.

U pacjentek starszych i z dużym nietrzymaniem można rozpatrzyć dostrzyknięcie preparatu, ale wymaga to zapewne dalszych badań na większej grupie pacjentek.

Cenniki
cennik poradnie
cennik szpital
cennik medycyna estetyczna